Gunstig for kunstig intelligens

(Publisert 21.06.25) Kunstig Intelligens (KI) er kommet for å bli – ikke bare som begrep – i alle fall i den industrialiserte del av verden. Og her i Norge bekjentgjorde statsminister Jonas Gahr Støre i forrige uke hvor mye penger som skal tilfalle KI som håndgripelige prosjekter og satsingsområder framover.

Støre bebudet i overkant av 1 milliard kroner til forskning de nærmeste årene. Forskningssatsingen vil ha tre hovedspor:

-Forskning om konsekvenser av både KI og annen digital teknologi for samfunnet. Sentrale temaer vil være demokrati, tillit, etikk, økonomi, rettssikkerhet, lovreguleringer, personvern, undervisning og læring, kunst og kultur.

-Digitale teknologier som forskningsområde i seg selv, altså forskning på blant annet kunstig intelligens, digital sikkerhet, neste generasjons IKT, nye sensorer og kvanteteknologi.

-Forskning på hvordan digitale teknologier kan brukes til innovasjon i næringslivet og offentlig sektor, og hvordan KI kan brukes i forskningen på mange ulike fagområder.

Kilde: Kunnskapsdepartementet

Views: 53

0
0
0
0
0