Oppdatert: 700 Pfiser-vaksinert onsdag

(26.05.21. Oppdatert 27.05.21)

Onsdag og vaksinedag. Utenfor Vestby Arena: Konstant lang ettermiddagskø i duskregnet. Men med høy frekvens slapp tre og tre inn av gangen. Til gangen. For registrering og ID-kontroll. Så man rykket da fram i køen, med oppslått paraply, og snart også under yttertak i le for duskregnet.

(Illustrasjonsfoto: LM Arkiv)

Noe engstelse hadde visst bredt seg bakover i køen. Ut kommer i alle fall en mann i fargerike tjenesteklær og kunngjør med høy stemme at – joda, alle skal få sin Pfiser!

Og for å understreke: – Vi har i dag sju hundre vaksinedoser å sette.

Så gikk den fargerike inn igjen, for å slutte seg til de andre hjelperne i et like velordnet kommunalt massevaksineringssystem som da man fikk sitt første stikk i overarmen. Onsdag for tre uker siden.

JEPP, ENDELIG INNOMHUS – og bak var køen minst like lang som da man kom. Hva nå? Jo: Same procedure as last time: Sette seg ved et bord, etter registrering og ID, for å fylle ut egenerklæringsskjema igjen. Spasere med skjemaet bort til ny hjelper, for å få tilvist ledig plass i et av ti vaksineavlukker.

Der fikk man da sin andre dose, i den andre overarmen – der stikket kjentes like lite som første gang. Minst. Eller som man kjapt ytret dengang: – Var det alt?

Men i dag: Viktige etterord fra sprøytesettersken, omtrentlig sitert : – Dose to er litt skarpere ladet. Så et eventuelt ubehag de nærmeste timene, for eksempel forkjølelsesliknende symptomer, vil være normalt.

Ny spasertur; transportetappe langs en gang. Til siste post: 20 minutter å vente i en av et titalls stoler i det store gymrommet. (Mitt bilde, fra første vaksinering.)

Høyt på veggen: Omatt og omatt går en informativ, illustrert slide som greit supplerer sprøytesetterskens muntlige versjon.

Oppsummert: Hvis ubehag vedvarer ut dagen, kontakt da fastlegen eller legevakten. Har du sterke bivirkninger etter 48 timer, da skal det varsles og meldes videre til sentrale helsemyndigheter!

Men her sitter man da og skriver. Fullvaksinert mot Covid-19 – hurra! Og mer enn tre timer etter hjemkomst, så har intet ubehag banket på.

Lykke til, dere som kommer etter! Og velsignet være Vestby og de andre kommunene som følger nasjonale råd for vaksinevalg!

God fullvaksinert sommer ønskes fra

Redaktøren

 

Views: 1136

Analyse: «Utfordringer med nettsiden»

(25.05.21) En uavhengig analyse av LMs nye publiseringsløsning avdekket «utfordringer med nettsiden». Den viktigste er at, sitat: «WordPress er satt til https, samtidig som domene/hosting ikke har et SSL-sertifikat.»

 

Det er dette som gjør at nettleseren merker siden som utrygg og gjør det vanskeligere for brukerne å få tilgang. Dessverre er det mange som har opplevd og fortsatt opplever dette. Uten at det står rett ut i analysens Del 1, så er det åpenbart at problemet gjelder – eller primært – for brukere på mobile plattformer.

Del 2 – utført av en uavhengig nettrobot – påpeker at «siden ikke er optimalisert fra et On-Page SEO-perspektiv.» For oss som ikke er fortrolig med dataspråket: On-Page-SEO er viktig for å sikre at søkemotorer kan forstå innholdet på siden riktig. Som å hjelpe med å rangere dette etter relevante søkeord.

Når det gjelder URL-lenkene våre, påpekes det at 13 prosent av dem sender brukeren til andre nettsteder.

Og dette er kraftig kost: Noen av URL-ene «ser ikke ut til å være vennlige for mennesker eller søkemotorer.»

Avsnittet Brukervennlighet og ytelse følger opp med å slå fast at siden har problemer med brukervennlighet «på tvers av enheter».

Dette var en gjennomgang av de sentrale funnene i analysen, som er levert av to BI-studenter etter avtale.

De kommer også med noen forslag som vil gi Lokalmagasinet «en mer moderne nettside», som det vil være lettere for brukerne å «navigere» i.

Det vises til to egne arbeider levert på WordPress-plattform, og ett som er under utvikling på en annen plattform. Vi ser i dag nærmere på disse referansene, og vil også sette opp noen merknader til deler av analysen, basert på hvilken type nettsted LM har vært og fortsatt skal være.

For øvrig fortsetter – med ekstern bistand på deltid – arbeidet med det som er mulig å rette og justere på innstillinger og annet. Forslag om «en mer moderne nettside» vil det ikke bli tatt noen beslutning om før dette arbeidet er ferdig. 

 

 

 

 

Views: 1134

Klar beskjed: Publiserer som ikke duger

(20.05.21) Viktig melding om oss selv i dag. En ekstern vurdering av publisereren som vi har benyttet etter det fatale serverkrasjet på slutten av fjoråret, er klar i sin konklusjon: Dette er dessverre et produkt som ikke duger for et nettsted som vårt.

 

Illustrasjonsfoto: LM Arkiv

Resultatet er i tråd med de erfaringene vi har selv, men det er naturlig nok viktig å få dette bekreftet fra eksternt hold. Og uten å gå i detaljer: Dommen er også verre enn vi hadde ventet.

Som alle kan se, så har ingen av mine innlegg bildefølge i kortversjonen på forsiden. Foto eller annen illustrasjon åpenbarer seg først når man klikker for å lese alt.

At det i klikkelenka står «Read more» er i seg selv noe jeg – som redaktør og forsøksvis vokter av det gode norske språk – betrakter som en trestrekfeil. Ikke minst fordi feilen ser ut til å ligge på systemnivå og derfor ikke kan rettes uten videre.

En annen uforståelig egenskap er muligheten for å veksle mellom to løsninger som «Hjemmeside», altså forside/åpningsside:

INNLEGG. ELLER NOE ANNET – som nå nylig, da fotominner fra 17. mai de seneste år lå som åpningsside i et døgn. 

Den pussige hovedmeny-løsningen med klikkeadgang til innsidestoff er heller ikke noe å rope hurra for, selv på en 17. mai. At meny(er) og innholdsoversikt skal kunne vises også andre steder, er en mager trøst.

Det vil i dag bli gjort forsøk på å legge ut en nyhetsside med bilder som åpningsside for domenet. Uansett hvordan det går: Vi trenger snarest mulig en mer egnet publiseringsløsning!

Forhandlinger med WordPress-kyndige er såvidt innledet. For øvrig er det et ønske at «nye» LM (og ekstramagasinet Herison.no) skal ligge på en veldrevet norsk server, gjerne i det lokale eller regionale univers. Tilbud og tips mottas med takk!

Views: 1140

JADA – ekstramagasinet Herison.no skal også opp å stå igjen!

Å kunne publisere raust med reportasjebilder, både i antall og i størrelse. Og interessant «tidløst» bakgrunnsstoff fra det nære. Dette var hovedtanken bak Herison.no. Det var noe som Lokalmagasinet.no med den eldre publisereren ikke kunne måle seg mot. (LM Arkivfoto)

(19.05.21) Når det gjelder vårt mye yngre ekstramagasin, så lå også dette nettstedet på serveren som krasjet. Men med en nyere publiseringsløsning enn hva LM hadde. At det heller ikke var mulig å redde og flytte disse filene som «back-end»-versjoner, er vanskelig å forstå.

Eller for å si det sånn: En nærmere forklaring savnes. Utgiverforetaket Strand Prinfo har uansett som mål å gjenreise også Herison.no, med prioritet til det viktigste «tidløse» stoffet. Så får vi ta det derfra.

I skrivende stund er det ikke avklart om Nasjonalbiblioteket i Mo i Rana har tatt løpende kopier av et nettsted som ikke er definert som en nyhetsbasert nettavis.

Men vi avventer fortsatt en tilbakemelding til henvendelsen om levering av de tapte LM-filer som kopier. En purring står på arbeidsplanen, og spørsmålet om Herison.no vil da også bli tatt opp.

Som reserveløsning for begge våre nettsteder har vi heldigvis Wayback Machine. En fabelaktig oppfinnelse som primært vedlikeholdes og driftes av entusiaster, år etter år.

Pengegaver fra brukerne gjør det mulig. Så langt ikke fra oss. Men en passelig donasjon vil komme – fra et driftsbudsjett på sparebluss. År etter år, det også…

Views: 1141

Frigjøringsdagen – markert lokalt i 2019

74 ÅR SIDEN FRIGJØRINGEN

(Lokalmagasinet.no 08.05.19) Det er i dag 74 år siden siden frigjøringen fra tyskernes fem år lange okkupasjon av Norge. Dagen, som nå benevnes som Frigjøringsdagen og Veterandagen, blir som vanlig markert ved Minnestøtta i Son.

Det blir fane- og flaggvakt ved Vestby Forsvarsforening, og æresvakt ved Vestby og Ås HV-område. Ås og Vestby Musikkorps spiller Kongesangen. Fra Vestby kommune kommer ordføreren for å legge ned krans og lese en hilsen i anledning dagen.

Lederen i Vestby Forsvarsforening, Kjell T. Olsen, holder en appell, og de fem falne hedres ved navneopprop. Minnestunden kl. 18 avsluttes med at nasjonalsangen spilles og synges. Kl. 19 blir det en tilsvarende seremoni ved minnesmerket i Grøstadparken i Vestby.

Tidligere i dag åpnet Vestby Forsvarsforening en utstilling i Glasskonteineren ved rådhuset. Utstllingens tema er «Historie og nåtid, og det er gitt plass for Forsvarsforeningens aktivitetsplan og Vestby kommunes Veteranplan. Som vanlig var det flaggheising ved begge minnesmerkene kl. 08.

Vestby kommune har i kveld et arrangement i kommunestyresalen for kommunens veteraner. «Miljøet som former våre veteraner» er tema for et foredrag ved oberst Arne Hagtvedt.

Fra seremonien ved Minnestøtta 8. mai 2016. (Foto: LM Arkiv/Sturla Strand)

MINNESTØTTA BLE AVDUKET 8. MAI 1947

Son kommune vedtok etter 2. verdenskrig å reise en bauta for de falne fra Son. Minnestøtta fikk plass på den gamle bedehustomta. Av de fem som hedres var fire sjøfolk som døde på sin post i frigjøringskampen.

Minnestøtta ble avduket 8. mai 1947, og er tegnet av arkitekt Jens Braaen, Son.

De falne er: Ivar Gustav Gustavsen, Yngvar Jansen, Holger Georg Hansen, Arne Jacobsen, Øistein Jacobsen.

Views: 1133

Det var krise – men god WP-hjelp å få!

Hei igjen. Det er lørdag, og gratulerer med dagen! 1. mai – Arbeidernes dag. Men det var tirsdag og det ble onsdag, og det var krise her. Ingen kom inn på Lokalmagasinet. Heller ikke jeg! Men det var hjelp å få når det trengtes som mest. 

WordPress er ikke bare en publiseringskonsept, det er også en stor familie av profesjonelle og frivillige brukere.

Så på onsdag søkte jeg hjelp på Facebook-siden til WordPress Norge. Etter kort tid var det en som meldte seg, litt senere en til. Men jeg hadde da gjort avtale med førstemann.

På sosiale medier, der jeg tross alt ennå har flest følgere og lesere, la jeg ut meldinger både da det sto på og da det var over. Bare en oppsummering her da:

Sent onsdag kveld var det igjen tilgang for alle. 

Men en viktig tilføyelse gjelder mobilversjonen vår, og hvorfra du trykker på en lenke. (Og kanskje hvilken nettleser du bruker på dine mobile dingser.)

Nedenfor har jeg oppsummert mine egne erfaringer, senest i dag.

Fra min iPhone mobiltelefon:

Først, lenka til LM på min personlige Facebook-side med nyhetsdeling: Trykker du på den, så kommer det opp en ny lenke i rødt. Trykk ikke på den, men på de tre prikkene t.h. I menyen som kommer opp, velg «Åpne i nettleseren». Da kommer du rett inn.

På Twitter-kontoen LMExtra: Trykk på lenka som ligger på profil-siden, forsiden. Her kommer du rett inn.

Bottom line: Noen forbedringer trengs fortsatt på Lokalmagasinets mobilutgave. Men også her på Desktop-utgaven der jeg skriver og redigerer. Og nå vet jeg hvor det er kyndig hjelp å hente! Så kan jeg primært konsentrere meg om å bygge ut innholdet på «nye» LM.

Views: 1152