Slik ble 22. juli 2011 minnet i Vestby

Dette skjedde i Minneparken i Vestby kl. 11 den 22. juli 2021.

  • Minnetale ved ordfører Tom Anders Ludvigsen, Vestby Arbeiderparti.
  • Musikalsk innslag – Andrea Hermine Kjønsø, nestleder Vestby AUF.
  • Kransenedlegging på vegne av Vestby kommune.
  • Vestby AUF og Vestby Arbeiderparti la ned røde roser.

Alle kirkeklokkene i Vestby ringte kl. 12.00. Vestby kirke hadde åpen kirke kl. 12.00 – 14.00.

Arr.:  Vestby Arbeiderparti og Vestby AUF i samarbeid med Vestby kommune

22. juli – Vi glemmer aldri


Karar Mustafa Qasim, Vestby, mistet livet på Utøya.

Vestby kommune er en av 56 kommuner som har fått 22. juli-minnesmerket i gave. Skulpturen er utformet av Nico Widerberg, og er gitt i gave av en anonym giver til kommuner som mistet noen av sine innbyggere på Utøya og i Regjeringskvartalet 22. juli 2011.

Views: 1224

Ukestart med utrolige besøkstall!

Søndag kunne vi glede oss over en fabelaktig ny beøksrekord for Lokalmagasinet.no. Men så kom en ny dag. Og vi trodde nesten ikke hva vi så da vi sjekket. Tusentallet ble passert allerede ved 07-tiden. Én time senere: 3600. Ved 08-tiden rant det inn 54 besøk i løpet av ett minutt!

Hva skjer? Har vi skrevet noe snålt? Er vi sitert av NTB? Eller sitter det et kompani av kontorslitere i fellesferien og har for lite å gjøre?

Til det siste: Et relevant spørsmål siden tallet på «visitors», besøkende (IP-adresser), på langt nær sto i forhold til «visits», altså antall besøk via serveren.

Og det bare fortsatte, men roet seg litt ved 12-tiden. Da var besøkstallet godt og vel passert 12 000, og noe nytt tusentall ble ikke nådd.

Siste halvdel av dagen vokste besøkstallet med «bare» noen hundre. Og før mandag ble tirsdag sto det 12 649.

Rushet begynte altså søndag, som nevnt innledningsvis. Men det som normalt ville vært grunnlag for et eget innlegg, må i dag henvises til nest siste avsnitt.

Fordi: Søndag var det «bare» 8616 besøk.

I går tirsdag og i dag har vi mer normale – men pent økende – besøkstall. Og takk for det. Det kan jo bli for mye av det gode, ikke sant?

 

Views: 1212

12 % juni-hopp for Vinmonopolet Son

Vinmonopolets butikk i Son (bildet, kategori 2) solgte i juni 12 prosent mer over disk enn i samme måned i fjor. I volum: 22929 liter, 2454 liter mer enn i 2020.  Det viser Vinmonopolets ferske månedstall.

I butikken i Vestby (kat. 4) var salgsøkningen mer beskjeden: 4 prosent, eller 1754 liter.

I en liten regional juni-sammenlikning av økningen, så endte både Moss, Ås og Son på 12 prosent. På landsbasis fikk de følge av seks andre butikker. Mens Vestby fikk prosentfølge av sommerbyen Drøbak.

Men på topp troner Vadsø med en salgsøkning i juni på hele 32 prosent. De deler førstplassen med Brokelandsheia (på Sørlandet, i Agder), fulgt av Kautokeino med 31 prosent.

  • I takt med gjenåpningen av samfunnet vil butikkenes vekst flate ut og etter hvert bli negativ. Drøyt 100 butikker hadde nedgang i juni, mens ca. 230 hadde vekst. (Fra Vinmonopolets oppsummering.)

Views: 1157

Gjør noe med plastforsøplingen NÅ!

(Illustrasjonsfoto: LM Arkiv/Sturla Strand)

150 millioner bokser og flasker blir ikke pantet! Plastforsøpling er et av verdens raskest økende miljøproblem, og plasten truer alt dyreliv så vel som menneskers helse.

Bare i Norge havner 8400 tonn plast i naturen hvert eneste år. Det utgjør to kilo per person, og det er så mye som seks ganger høyere per innbygger enn i Sverige og Danmark (ref. Infinitum).

Hver nordmann kaster i snitt 101 kilo plast hvert år. Da sier det seg selv at forbudet mot engangs plast ikke er nok!

Ifølge en pressemelding fra Handelens Miljøfond, gjenvinnes i dag bare 24 prosent av plasten vi forbruker.

Miljøforeningen.org krever derfor at våre politikere stopper med tomt prat og gjør noe med dette alvorlige helse og miljøproblemet nå!

Dette er det ikke vanskelig å slutte seg til. For å sitere Miljøforeningens talsperson Dag Werner:

– Vi krever at forurenser betaler og tvinges til å endre adferd straks – ikke en gang i framtiden!

 

Views: 1146