Kategoriarkiv: Musikkorps

Jubileene står i kø

ILLUSTRASJON: Gardemusikken i juni 1965 i Store¨Studio NRK. Innspilling til Janitsjarhalvtimen

Innspilling til Janitsjarhalvtimen i NRK Radio

(Publisert 23.07.25) (Oppdatert 16:40) Noen år er det sånn at jubileene nærmest står i kø. Nylig fortalte jeg om jubileene for henholdsvis telegrafen og automatiseringen av telefonsystemet i Son. Og det er nå faktisk 60 (!) år siden jeg avtjente verneplikten i Hans Majestet Kongens Garde. I stabskompaniet (Kp 5), der musikktroppen holdt til da.

50 ÅRS-JUBILEET ble markert med et besøk i Gardeleiren på Huseby i Oslo. Der deltok åtte av de ti på rommet vårt i brakka.

Og tenk – ut av en buss kom også en smilende mann som viste seg å være troppssjefen vår den gang, Nils Egelien. Han viste oss så rundt i hele leirområdet, som var blitt radikalt endret og uten brakkene som dominerte området. Og det var bruksarealer under bakken, der gardister i full mundur gjennomførte øvelser.

Kvinner var også kommet til i gardistenes rekker, noe som var utenkelig for 60 år siden, tror jeg.

MEN ALTSÅ – det er nå 60 år siden, og vi er faktisk noen fra musikktroppen som holder kontakt fortsatt. Inntil for noen få år siden hadde vi rundt månedsskiftet september-oktober noe vi kalte Osloøvelsen. Og jeg var sekretær hele tiden.

«Sekretariatet» hadde en omfattende oppgave. Fra å skrive og sende innledende eposter utpå vårparten – med forslag til «tema» – og til konkret program for Øvelsen.

Et år gikk turen til flotte Bogstad Gård, et annet år til Mathallen – av alle steder. Og et tredje år gikk turen til Folkemuseet på Bygdøy, dit vi ankom med buss og returnerte med miniferja til rådhusplassen. Minst to av Øvelsene ble avsluttet – litt sent – på en italiensk restaurant bak rådhuset.

Så sa vi farvel; en skulle til heimen i Oslo, en med nattoget til Trondheim og videre med dagtoget til Mosjøen, mens to skulle rekke siste tog til Son og Moss.

FIRE AV OSS gamle gardister har fortsatt rimelig tett kontakt, basert på at vi er mer og mindre hjemmehørende i Moss, i Oslo og med tilgang til hytte ved kommunegrensen Moss/Vestby. m
Mens sistemann altså er fra Mosjøen, men er så heldig at han har en søster som bor i Ås.

Til poenget: Kan vi ved 60 års-jubileet samles for mimring og feiring hos meg i Son? Jeg lodder nå interessen og muligheten for det. Så får vi se hva vi kan få til når høsten banker på. Om ikke før – siden det burde bli i Sommer-Son.

oopserver

Views: 59

2012: Soon Etter Frokost feirer sine ti år med jazzparade

Bildet som i 2012 ble brukt som illustrasjon til denne jubileumssaken om Soon Etter Frokost ville ikke være med på tidsreisen til 2024 for republisering. Så da valgte vi dette. Ingen dårlig reserve! Og det lukter 17. mai lang vei, ikke sant? (LM Arkivfoto / Svein-H. Strand)

(Fra LM 25.05.12) (Republisert 13.05.24) (Av Nina Strand) Sons særegne musikkorps Soon Etter Frokost fyller ti år, og i den forbindelse har korpset lagt opp til en del begivenheter gjennom året. Da korpset ser som en av sine hovedoppgaver å spille i gater og streder ved royale  begivenheter rundt om i Europa, kom det i anledning 10 års-markeringen 2. mars i år blant annet en  gratulasjonshilsen fra SLOTTET. Ellers står det mange oppgaver på årslista, stort sett innebærer de å lage liv og røre i Son og tilstøtende strøk.

Det jubilanten gjerne vil skape noe blest om nå, er en av sommerens store begivenheter i Son: JAZZPARADE  9. juni. Her er det innbedt følgende gjester fra kulturlivet i nærmiljøet og venner fra andre kanter av landet:

♦ Såner Skolekors med drillgruppe
♦ Frem Fra Glemselen med teatergruppen Bifrost fra Hølen
♦ Vestby og Ås Janitsjar
♦ Soon Blandede Kor
♦ De Uinvitertes Forbund fra Trondheim  (selskapsgruppe som reiser rundt på royale og høytidelige sammenkomster i Europa).

Programmet for dagen ser slik ut:

12:00 Paraden tar utgangspunkt i Stenløkka i Son hvor det vil bli noe underholdning fra hver av grupperingene.

13:00 Avmarsj, vi paraderer ned til Son og langs Storgata, rundt på torget og over til Kiwi-torget og til bake til Glenneparken hvor vi avholder småkonserter fra alle grupperingene i paraden.

13:30-15.15 Konsert med 20 min. spilling/opptreden fra hver av ekvipasjene – som avsluttes med et felles musikknummer. Her vil Sons tidligere Kultursjef Birger Hekkelstrand være konferansier.

 

Views: 44

Før jentenes tid i Mosjøen Skolekorps

(Publisert 06.01.24) Mosjøen Skolekorps – årgang 1957-1958! Likevel ikke lenger siden enn at mange vil kunne finne en smilende utgave av seg selv. 38 muskere, pluss dirigent (og klarinettist) Henrik Moe Jacobsen. Vi var jo en glad gjeng, må jeg som LM-redaktør kunne få si ettersom jeg var med selv. Ennå ikke fylt 12 år høsten 1957, da Henrik dirigent lærte meg de viktigste grepene for å spille 2.- (og 3.-) stemmen på Bb-klarinetten jeg fikk tildelt. Etter eget ønske. Fotografens navn har jeg ikke. Heller ikke hvor bildet er tatt. Men hvis året er 1958, ja så kan det jo være under Landsstevnet i Trondheim – en enestående begivenhet som samlet rundt 12 000 musikere og over 1000 ledere en helg i slutten av juni! Så stort og krevende var arrangementet, at det aldri ble kopiert hundre prosent.

Views: 178